Doskwiera mi łysienie androgenowe. Leczenie i porady

łysienie androgenowe leczenie i porady

Problem nadmiernie wypadających włosów dotyka dziś bardzo wielu z nas. Jego przyczyny mogą być różnorakie: stres, depresja, schorzenia skórne, zaburzenia hormonalne, zła dieta i związany z nią niedobór witamin i minerałów, a nawet przyjmowanie niektórych leków. W artykule opowiemy co zrobić, w sytuacji, w której doskwiera nam łysienie androgenowe. Leczenie jakiego typu ma sens i w jaki sposób zabrać się za diagnozowanie poszczególnych stanów!


Menu:

Łysienie androgenowe – leczyć czy zapobiegać?

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, na początku zastanówmy się nad możliwościami profilaktyki. Więc jak zapobiec łysieniu? Już dzięki samemu zgłębieniu najczęstszych przyczyn wstydliwego problemu, możemy w znacznej mierze samodzielnie dociec, jak powstrzymać łysienie. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zadbać o to, by w naszej diecie znalazły się wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie – utrzymania równowagi hormonalnej. Jak pisze dziennik.pl, zaburzenia hormonalne mogą mieć bardzo głębokie podłoże warunkujące problemy ze zdrowiem, w tym też włosami. Niezwykle ważne jest też ograniczenie stresu do minimum oraz odpowiednia ilość snu.


Co jednak w sytuacji, gdy problem już się pojawił? Jak zatrzymać łysienie w tym przypadku? 

Pierwszym krokiem powinno być powinniśmy rozpocząć od właściwe rozpoznanie źródła problemu. Jakie badania na wypadanie włosów powinniśmy zatem wykonać? Najlepiej jest w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, który wykluczy ewentualne schorzenia natury dermatologicznej oraz doradzi nam, jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów.

Postępujące łysienie androgenowe – leczenie farmakologiczne

Zbyt wysoki poziom DHT jest odpowiedzialny za najczęściej występujący rodzaj łysienia – łysienie androgenowe. Leczenie przeprowadza się zarówno z wykorzystaniem leków o działaniu miejscowym, jak i ogólnoustrojowym. Leczenie łysienia androgenowego powinniśmy oprzeć przede wszystkim na sprawdzonych preparatach farmakologicznych, zgodnie z zaleceniami zaufanego lekarza specjalisty. W trakcie terapii możemy też wykorzystać naturalne sposoby na łysienie, które pomogą nam zwalczyć łysienie androgenowe. Leczenie naturalne zakłada wykorzystanie roślin bogatych w substancje obniżające poziom DHT, m.in. palmy sabałowej, zielonej herbaty czy wierzbnicy drobnokwiatowej.

Alternatywne łysienie plackowate – leczenie w kilku słowach

Odmiennym typem łysienia, mającym swoje źródło w zaburzeniach autoimmunologicznych, jest łysienie plackowate. Leczenie jest zwykle długotrwałe i skomplikowane. Jako że dokładne przyczyny dolegliwości są niezwykle złożone i do tej pory nie zostały jednoznacznie rozpoznane. Jak leczyć łysienie plackowate? Od czego zacząć? Tu z pewnością niezbędna będzie pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Ze względu na długi i żmudny, a często także mało efektywny proces walki z tym schorzeniem, leczenie łysienia plackowatego wielu lekarzy zaleca już na wstępie połączyć z profesjonalnym wsparciem psychologicznym.

Preparaty na łysienie – jak wybrać te odpowiednie?

Co na łysienie wybrać? Obecnie na rynku dostępna jest cała gama dermokosmetyków, leków i suplementów, które producenci reklamują jako niezawodny, szybki i trwały sposób pozbycie się problemu, jakim jest łysienie. Leczenie farmakologiczne również jest dziś ogólnodostępne. Jak dobrze i mądrze wybrać spośród tego morza ofert? Skąd wiedzieć, że dany preparat okaże się dla nas skuteczny i warty swojej ceny? Możemy rzecz jasna zastosować starą metodę prób i błędów. Jednocześnie licząc na to, że długie i żmudne, często trwające miesiącami poszukiwania zakończą się sukcesem. Możemy także, oszczędzając czas, pieniądze i zdrowie, z miejsca postawić na produkt jednej sprawdzonej marki.


Jakiej? Od pewnego czasu w rankingach skuteczności przodują tabletki VitalHair, które można znaleźć na https://vitalhair.pl/. Produkty tej marki odznaczają się wyjątkową skutecznością, zarówno jeśli chodzi o uzupełnienie niedoborów mikro- i makroelementów, jak i samą normalizację środowiska skóry głowy.

Czy istnieje jeden niezawodny sposób na łysienie?

Problem jest na tyle złożony, że znalezienie jednego uniwersalnego rozwiązania nie wydaje się możliwe. W przypadku niektórych chorób o podłożu hormonalnym lub autoimmunologicznym, niezbędna może okazać się specjalistyczna pomoc medyczna. Inne dolegliwości możemy zwalczyć samodzielnie. Wdrażając odpowiednią dietę, podnosząc higienę trybu życia oraz stosując sprawdzone, godne zaufania preparaty – takie jak kapsułki Vital Hair.

Źródła:
  1. Langner, Andrzej, and Marcin Ambroziak. “Łysienie androgenowe u mężczyzn–czy warto leczyć?.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 5.4 (2002): 46-50.
  2. Broniarczyk-Dyła, G. “Żak-Prelich M.: Łysienie androgenowe i metody jego leczenia.” Przegl. Dermatol 5.83 (1996): 453-459.