Łysienie u kobiet typu androgenowego

Łysienie u kobiet

Włosy to jedna z kilku oznak kobiecości, dlatego płeć piękna z taką dbałością dąży do ich piękna, połysku i długości. Niestety nie wszystkich natura obdarzyła po równo pięknymi włosami i to, co jednym przychodzi bez trudu, dla innych jest powodem to wielu utrapień. Coraz częściej pojawia się w tematyce dotyczącej porostu włosów termin łysienie androgenowe żeńskie- czym jest i w jaki sposób się objawia?


Menu:

Przyczyny łysienia u kobiet typy androgenowego

Łysienie kobiet ma miejsce na skutek działania męskich hormonów płciowych na strukturę mieszka włosowego. Hormon występuje naturalnie zarówno u kobiet jak i mężczyzn, ale dopiero zachwianie równowagi prowadzi do choroby. Mieszki włosowe są szczególnie wrażliwe na działanie męskiego androgenu- DHT, który prowadzi do rozregulowania cyklu wzrostu włosa. Pod wpływem jego działania włosy rosną krótsze, proces wzrostu jest znacznie wolniejszy, a odrastające włosy są krótsze i rzadsze. Łysienie androgenowe u kobiet spowodowane jest przede wszystkim czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi.


Łysienie androgenowe u kobiet – przyczyny długotrwałe

  • hiperandrogenizm (spowodowany np. zespołem policystycznych jajników lub przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych) polega na osłabieniu włosa, który staje się coraz mniejszy, jaśniejszy i krótszy albo wpływa na skrócenie czasu trwania wzrostu włosa (faza anagenu) oraz wydłużenie okresu, kiedy następuje pojawianie się nowego włosa po wypadnięciu poprzedniego.
  • długotrwały stres
  • niewłaściwy tryb życia ( zła dieta, brak odpoczynku, brak snu)
  • w ostatnich badaniach wspomina się także o negatywnym działaniu niektórych składników szamponów,lakierów do włosów oraz czynnikach zawodowych
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedoczynność tarczycy)

Chorując na schorzenie jakim jest łysienie przyczyny są bardzo zróżnicowane i indywidualne. Nie rzadko kobiety nie mają na nie żadnego wpływu, pomimo prowadzenia bardzo higienicznego trybu życia i dbaniu o siebie. W wielu jednak aspektach mogą zmniejszyć objawy lub całkowicie przeciwdziałać przyczynom.

Kobiece łysienie androgenowe – objawy

Objawy to przede wszystkim wypadanie włosów, które może być symptomem nie tylko tej choroby. Ale też innych znacznie poważniejszych, np. nowotworów. Niewłaściwy poziom androgenów może powodować łysienie u kobiet, ale też wpływać na jakość cery (pojawianie się pryszczy), zaburzenia cyklu miesiączkowego. Problem dotyczy głównie kobiet po trzydziestym roku życia, ale badania pokazują, że aż 20-60% płci żeńskiej przed sześćdziesiątym rokiem życia zauważa u siebie objawy tego rodzaju łysienia. Proces rozpoczyna się od utraty włosów w środkowej części (przy charakterystycznym przedziałku). Z biegiem czasu na całej powierzchni głowy włosy mogą stawać się rzadsze i słabsze. W najbardziej skrajnych przypadkach, skóra głowy staje się widoczna spod włosów.


Lecząc łysienie kobiet należy zacząć od diagnozy przyczyn

Zanim lekarz przystąpi do leczenia choroby, na początek należy ustalić przyczynę leczenia, której eliminacja może wpłynąć na poprawę stanu włosów. Wśród dostępnych metod leczenia wyróżnia się: miejscowe (preparaty), ogólnoustrojowe (leki) i zabiegi medyczne.

Źródła:
  1. Ratka, Małgorzata, and Przemysław M. Płonka. “Advances in molecular biology and their significance in the physiology and pathology of hair.” Nowa Medycyna.
  2. Chrząstek, L., and B. Dondela. “Zagrożenia cywilizacyjne–przegląd szkodliwych pierwiastków stosowanych w kosmetyce.” Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa 2 (2014): 49-67.