Wypadające włosy – co jest przyczyną?

Wypadające włosy

Chyba każdy z nas chciałby móc pochwalić się gęstą i bujną czupryną. Zarówno gęstość włosów jak i tempo ich wzrostu czy gubienia jest cechą uwarunkowaną głównie genetycznie, chociaż w jakimś stopniu możemy to zmienić. Wypadające włosy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość na którą skarży się coraz więcej osób. Szybki tryb życia, ciągła presja i stres, palenie papierosów, żywienie się śmieciowym jedzeniem sprzyjają ich utracie.


Menu:

Co jest przyczyną wypadających włosów? Cykle i fazy

O wypadaniu włosów można mówić jeśli traci się ich ponad 100 dziennie, utrata w ilości mniejszej niż ta jest całkowicie naturalna. Od czego wypadają włosy? Jest to związane z cyklem włosowym. Składa się on z trzech faz: anagen- faza wzrostu, katagen – faza przejściowa oraz telogen czyli faza w której włos zostaje usunięty ze skóry. Co może być przyczyną wypadania włosów?

Dlaczego wypadają włosy? Pierw zwróć uwagę na swoją dietę!

Pożywienie ubogie w mikro i makro elementy, witaminy, zdrowe kwasy tłuszczowe powoduje pogorszenie się stanu skóry a co za tym idzie jej wytworów czyli paznokci i właśnie włosów. Należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę zawierającą dużo owoców, warzyw i orzechów, wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Wypadające włosy przyczyny to coraz częściej wyszukiwane hasło w przeglądarce. Może to świadczyć o samoświadomości i chęci walki z tą dolegliwością. Istnieją różne rodzaje łysienia, takie jak plackowate pojawiające się w wyniku stosowania niektórych leków lub androgenowe, które zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Natomiast wypadające włosy u dziecka także mogą mieć wiele przyczyn.


Wypadające włosy po ciąży to nie choroba!

Przede wszystkim zalicza się do nich nadmierny stres, nieodpowiednią dietę oraz różne choroby. Może informować, że ze zdrowiem dziecka dzieje się coś złego, dlatego najlepiej porozmawiać z lekarzem o możliwych przyczynach i ewentualnym leczeniu. Wypadające włosy po ciąży dotyczą większości kobiet. Podobnie jak wypadanie sezonowe jest związane ze spadkiem poziomu estrogenów. Zazwyczaj ten problem stabilizuje się kilka miesięcy po porodzie.

Letnie wypadające włosy – przyczyny

Istnieje bardzo dużo czynników wpływających na nasilenie wypadania włosów. Od uwarunkowań genetycznych, zmian hormonalnych, przez nieprawidłową pielęgnację lub ogólny stan zdrowia aż do warunków atmosferycznych. To właśnie jesienią bardzo często zadajemy sobie pytanie: dlaczego włosy wypadają? To sezonowe wypadanie jest spowodowane głównie hormonami, latem wydzielane są duże ilości estrogenu, który powoduje zwiększenie witalności skóry, włosów czy paznokci, natomiast jesienią ta stymulacja ustępuje i pojawia się więcej testosteronu testosteronu co nasila problem wypadania włosów. Także deszcz, wiatr, niska temperatura i duża wilgotność powietrza mogą osłabiać cebulki włosów.


Od czego wypadają włosy jesienią?

Jesienią również towarzyszą stany depresyjne i zachorowania na choroby bakteryjne lub wirusowe, które osłabiają cały organizm. To od czego mogą wypadać włosy zależy od wielu czynników m.in. stanu fizjologicznego organizmu czy pielęgnacji. Tapirowanie, związywanie włosów w ciasne upięcia: koki, warkocze lub kucyk przeciążają skórę głowy powodując ból i osłabienie cebulek. Zbyt częste farbowanie włosów kosmetykami zawierającymi PPD, czyli składnik który może mocno uczulić.

Źródła:
  1. Rusting, R. L. “Wlosy: dlaczego rosna, dlaczego wypadaja?.” Świat Nauki 09 (2001): 60-69.
  2. Matysek-Nawrocka, Marlena, Maria Bernat, and Michał Koziarski. “Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów.” Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki: 7.