Łysienie plackowate – objawy i przyczyny

Łysienie plackowate

Wypadanie włosów to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która sukcesywnie potrafi osłabić pewność siebie u niejednego człowieka. To dosyć zrozumiałe, w końcu piękne i zdrowe włosy dodają atrakcyjności. Zdarza się jednak, że z pewnych przyczyn ktoś z naszego otoczenia albo nawet my sami musimy zmagać się chorobami skóry głowy, do których należy chociażby łysienie plackowate. To prawdopodobnie jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Jak ją rozpoznać?


Menu:

Charakterystyka łysienia plackowatego i jego początki

Plackowate łysienie to przewlekła, zapalna choroba dotycząca zarówno mężczyzn, kobiet, jak i dzieci. Choroba ta charakteryzuje się niszczeniem mieszków włosowych. Pojawia się zwykle u młodych ludzi pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Szacuje się nawet, że około 60% osób, które zmagają się z tą nieestetyczną dolegliwością nie ukończyło jeszcze 30. roku życia. Najczęściej łysienie plackowate zbiera pierwsze żniwa już w okresie dojrzewania, a nawet dzieciństwa. Pojawiają się wówczas na głowie osoby chorej niewielkie ogniska wyłysienia. Rzadziej zdarza się, żeby tego typu zmiany pojawiały się w innych okolicach, jak brwi i broda.


Łysienie plackowate u dzieci występuje coraz częściej!

Takowe łysienie plackowate u dzieci nie jest niczym nowym, szacuje się że w Stanach Zjednoczonych na to schorzenie choruje około 0,1 – 0,2%. młodych ludzi. Łysienie plackowate u kobiet, mężczyzn i dzieci przebiega bardzo podobnie, jak więc rozpoznać dalsze objawy tej dolegliwości?

Łysienie plackowate – objawy

Wspomniane łysienie plackowate łatwo zauważyć oraz zdiagnozować, ponieważ objawy tej choroby są bardzo charakterystyczne, aczkolwiek w przypadku posiadania błędnych informacji dotyczących łysienia plackowatego, możliwe jest dokonanie błędnej diagnozy. Plackowate łysienie objawia się w postaci owalnych ognisk wyłysienia o średnicy nie większej niż 10 cm. Jednakże nie jest regułą, że tego typu zmiany pojawią się jedynie w obrębie skóry głowy. Znane są przypadki osób, u których łysienie plackowate doprowadziło nawet do utraty rzęs, brwi, czy też owłosienia w okolicach intymnych. Można wyróżnić następujące odmiany łysienia plackowatego:

  • łysienie plackowate zwyczajne – objawia pojedynczymi lub mnogimi owalnymi ogniskami w okolicy potylicznej i skroniowej;
  • łysienie wężykowate – charakteryzuje się wypadaniem włosów w obwodzie głowy. U niektórych osób może doprowadzić jedynie do pozostawienia kępki włosów na wierzchołku głowy;
  • łysienie całkowite – całkowita utrata włosów obrębie skóry głowy, w tym rzęs i brwi;
  • a także łysienie uogólnione – najcięższa postać łysienia plackowatego, w której dochodzi do utraty włosów na całym ciele człowieka.


Łysienie plackowate – przyczyny

Czynniki, które powodują łysienie plackowate nie są nadal jasne. Jednakże istnieją przypuszczalne przyczyny, które mogą powodować tą chorobę. Należą do nich:

  • czynniki genetyczne – naukowcy szacują, że około 20% osób, które zmagały się z łysieniem plackowatym, posiadało krewnych, którzy tak jak i oni cierpieli na tą chorobę;
  • teoria autoimmunologiczna – posiada duże grono zwolenników, ponieważ lysienie plackowate często współistnieje z innymi dolegliwościami, chociażby chorobami tarczycy;
  • inne czynniki – nadmierna utrata włosów może mieć również podłoże stresowe, mechaniczne (np. wyrywanie włosów), a także toksyczne (np. zaturcia metalami ciężkimi).
Źródła:
  1. Kuty-Pachecka, Marta, and Katarzyna Stefańska. “Aleksytymia i sposób odczuwania własnego ciała u osób z rozpoznaniem łysienia plackowatego.” Physiotherapy/Fizjoterapia 22.2 (2014).
  2. Maciorkowska, E., M. Kaczmarski, and K. Kondej-Muszyńska. “Łysienie plackowate i bielactwo u dzieci, a rola patogenetyczna procesu autoimmunologicznego.” Nowa Pediatria 1 (2003): 9-16.